Magyarország és az ENSZ

Magyarország és az ENSZ, 1945-től napjainkig  

2024. július 2-án kutatócsoport jött létre Magyarország és az ENSZ kapcsolatainak történeti vizsgálatára a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet keretében, amely a Történettudományi Intézetben tartja megbeszéléseit és konferenciáit, és ez az intézmény a kiadója a publikációinak is. Vezetője: Kecskés D. Gusztáv tudományos tanácsadó.

A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont (HUN-REN BTK) és a Társadalomtudományi Kutatóközpont (HUN-REN TK) 2024. október 24-én együttműködési megállapodást kötött a kutatócsoport közös támogatására.

A csoport tagjai, jelenleg mintegy 50 fő, számos felsőoktatási intézményből és kutatóintézetből verbuválódik (lásd a kutatók affiliációit). Terveink szerint évente konferenciát tartunk, melyhez kapcsolódóan tanulmányköteteket adunk ki. Időről időre monográfiákat és kismonográfiákat publikálunk (pl. Magyarország és az UNESCO, ENSZ békefenntartó műveletek, stb.). A kutatások eredményei tankönyvek, előadások és speciálkollégiumok formájában hozzájárulhatnak a nemzetközi kapcsolatok szakos hallgatók képzéséhez és az ENSZ-területtel foglalkozó szakemberek, diplomaták és katonatisztek felkészüléséhez is. Az egyes résztémákat interdiszciplináris megközelítéssel dolgozzuk fel, amelynek során a történettudomány, a politológia és a jogtudomány módszereit egyaránt alkalmazzuk. Ennek különös jelentőséget ad a kutatás hatókörének kiterjesztése napjainkig.

A kutatócsoport tagjai elérhetők ezen a linken.

A kutatócsoporttal kapcsolatos hírek és részletesebb leírás.