Az OTKA/NKFI által támogatott kutatás (K-146803) a magyar Alkotmánybíróság gyakorlatának átfogó empirikus elemzését végzi el a döntéshozatali gyakorlat kezdetétől napjainkig. A kutatás egy korábbi, A magyar Alkotmánybíróság 2005-2017 közötti döntéshozatalának empirikus vizsgálata című, az NKFIH által támogatott munka folytatása. Fő célkitűzésünk, hogy az adatbázist kiegészítsük a 2005 előtti és 2017 utáni döntésekkel, amellyel a jelenlegi adatbázis jellege alapvetően megváltozik, a „jogtörténeti” adatbázis naprakész, „élő” élő adatbázissá alakul.
Az amerikai Legfelsőbb Bíróság esetjogáról készült adatbázis szolgált számunkra elsődlegesen mintaként, ugyanakkor a két bíróság közötti sok különbség – így a hatáskörök, az eljárás, illetve a jogrendszerben elfoglalt helyük – miatt a két adatbázis között számos eltérés is van. Az egyik legfontosabb különbség, hogy a magyar Alkotmánybíróság jellemzően több, analitikailag eltérő jogi kérdéssel foglalkozik minden döntésében. Éppen ezért az adatbázis alapegységét nem az egyes határozatok, hanem az alkotmánybírósági határozat rendelkező részébe foglalt döntések egyes pontjai képezik, amelyeket alkotmánybírósági rendelkezéseknek nevezünk. Az alkotmánybírósági rendelkezés – amennyiben az ügy érdemében való döntésről szól – általában azt mondja ki egy adott rendelkezésről, hogy az megfelel-e az Alkotmánynak/Alaptörvénynek.
Az adatbázis az alkotmánybírósági gyakorlat különböző nézőpontú elemzését teszi lehetővé, mivel a gyakorlat számos vonatkozásáról tartalmaz adatokat. Minden alkotmánybírósági rendelkezésnek több mint 40 jellemvonását (változóját) rögzítettük, így például gyűjtöttünk adatokat az indítványozókról, az ügyben gyakorolt hatáskörről, a rendelkezés tárgyáról, az Alkotmánybíróság által megállapított jogkövetkezményről és a bírák szavazatairól. A vizsgált változók részletes felsorolását és ezek magyarázatát az adatbázishoz tartozó kódkönyv tartalmazza.
A HunConCourt adatbázis itt érhető el.
Résztvevő kutatók: Boda-Balogh Éva, Chronowski Nóra, Deák Izabella, Fazekas Flóra, Győrfi Tamás, Sólyom Péter