A Jogtudományi Intézet kutatói idén is sikeresen szerepeltek az NKFI Alap pályázatokon (volt OTKA), 2 pályázat kapott támogatást a 2024-es forduló eredményei alapján. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal kollégáink alábbi pályázatait ítélte támogatásra érdemesnek:
NKFI Excellence: Fiala-Butora János: Szabad elmék - a kényszer nélküli pszichiátriai ellátás nyomában
A projekt célja a kötelező gyógykezelés nélküli pszichiátriai ellátás szabályrendszerének kialakítása. Jelenleg a világ valamennyi országában alkalmaznak nem-önkéntes pszichiátriai kórházi kezelést. Ezt a gyakorlatot a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezmény (CRPD) értelmében meg kellene szüntetni, de eddig még nem született sikeres javaslat egy kizárólag önkéntes kezelésre alapuló pszichiátriai ellátórendszer szabályozására. A projekt empirikus kutatással tárja fel, hogy a jelenlegi pszichiátriai ellátórendszer milyen problémákat milyen módon kezel, és ezeket milyen alternatív beavatkozásokkal lehetne megoldani. Vizsgálja, hogy a jelenlegi jogi keret hogyan sérti a betegek autonómiáját, és javaslatot tesz egy alternatív, az önkéntességre alapuló jogi keretre, valamint feltárja, hogy ennek milyen anyagi és társadalmi következményei lennének.
A végső cél egy olyan jogi keret kialakítása, amely ösztönzőket biztosít a fogyatékossággal élő személyek autonómiájának segítésére, és alternatív eszközökkel, kényszerítés nélkül kezelik a mentális betegségekkel kapcsolatos társadalmi problémákat.
NKFI Starting: Győry Csaba: Bűncselekmények a kriptopiacokon: piaci struktúra, bűnözési formák, és a szabályozás és jogérvényesítés kihívásai
A projekt alapvető célja az, hogy átfogó képet nyújtson a kriptopiacokon tapasztalható bűnözésről. E piacok piaci kapitalizációja 2,7 billió dollar körül mozog, ráadásul egyre több kapcsolódási pont jön létre a hagyományos értékpapírpiacok és a kriptopiacok között. A kriptovaluták piacai mindig is bűnözéssel fertőzöttnek számítottak. Ennek ellenére a kriptopiaci bűnözés viszonylag kevés tudományos figyelmet kapott.
A projekt több okból is újdonságnak számít. Egyrészt eddig még nem létezik a kriptobűncselekményeknek átfogó, elméletileg megalapozott monografikus feldolgozása. A projekt abban a vonatkozásban is újító, hogy a kvalitatív vizsgálatot gépi tanulásra építő kvantitatív módszerek alkalmazásával kombinálja. Az eredményei mindezeken túl gyakorlatilag is hasznosíthatóak. Egyrészt mert egy kereskedésnél is használható olyan algoritmus kidolgozáshoz vezethet, amelynek segítségével a “pump and dump” csalások felismerhetőek. Másrészt az intézményi befektetők számára is betekintést enged a kisbefektetők magatartásának az okaiba.
A további NKFIH pályázati eredmények ezen a linken megtekinthetőek.