Tartalom
Call for papers

Competition Law and Digital Transformation

A szerződési jog aktuális problémái - Grosschmid 85 - polgári jogi konferencia a 85 éve elhunyt jogtudós emlékére

III. Bűnügy-történeti konferencia

ELTE Law Journal

Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések

MTA Law Working Papers (2023/1)

Friss könyvek

Global Values and International Trade Law

Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások

Save the Date – Konferencia a nemzetközi szervezetek felelősségéről

Büntetőjog és mesterséges intelligencia - tudományos ülés

Budapest Comparative Law Lectures no 3

Konferencia: "Választások a pandémia árnyékában: a poszt-Covid voksolások tapasztalatai a V4 régióban"

Competition Law Scholars Forum Workshop

Könyvbemuttató: “Certain questions of the external, internal and criminal investigations of criminal offences affecting the financial interests of the European Union”

Hazai és külföldi álláshirdetések, ösztöndíjak

Felhívás kutatói pozíció betöltésére az emberkereskedelem elleni küzdelem tárgykörében

Call for papers
Competition Law and Digital Transformation

Conference organised by Pázmány Péter Catholic University, Faculty of Law and Political Science, Budapest, and UAJY Law/Faculty of Law, Atma Jaya Yogyakarta University, Yogjakarta

The past years have seen an ongoing adaptation of competition policy tools to foster competition in the digital markets. Competition in the digital markets is crucial for consumers to access high-quality products and services for a fair price with an adequate possibility of choice. From the beginning of the last decade, increasing focus was placed on understanding the peculiarities and overcoming the challenges of online markets. Law enforcement agencies, with their accelerated activities towards Big Tech and professionals contributed to a better understanding of the markets that are shaped by the digital transformations of our societies. On both sides of the Atlantic and worldwide, competition policy still reflects the best possible approach to significant phenomena that influence competition assessment, such as the role of data, the rise of tech giants, privacy considerations in antitrust cases, the dynamic nature of markets, large platforms acting as gatekeepers, the interplay between competition law, consumer protection and data protection, as well as theoretical aspects of competition policy schools. Online market characteristics such as extreme return to scale, the network effects, multi-sided markets, and the role of data contribute to the non-contestable nature of certain markets that preserves the dominant position of big technological undertakings. In Europe and North America, competition policy and theory actively discern the most effective solutions for the complex issues raised by digital transformation. In some cases, new approaches are detected in the case law, and legislation also plays a significant role in adapting competition policy to the new reality. However, Europe uses legislation based on competition theory considerations on a much broader scale. Our conference invites speakers in connection with the above issues, especially, but not limited to, the following areas:

· competition theory considerations of digital transformation;
· merger control reform in digital markets;
· implementation issues of the Digital Markets Act (DMA);
· competition law as a tool of data protection;
· dominance in controlling digital ecosystems, gatekeeper position and platform regulation;
· intersection between competition law, consumer protection and data protection (privacy considerations);
· relevance of the 'too big to fail' argument at the digital markets;
· comparative case study analysis from USA, Europe, Asia, and worldwide on the digital markets;
· public policy as an administrative state's "apparatus" to rein in the competition of and between giants, including those in digital market;
· economical aspects of the dominance of technological giants.

Application for the conference (with title, maximum 300-word abstract and short bio of the presenter):

András Pünkösty, punkosty.andras@jak.ppke.hu and
Henry Thomas Simarmata, henrythomas@apintlaw.info;

deadline 1 March 2023.

Notification on acceptance till: 15 March 2023.

Selected papers will be invited to publish in an edited conference volume by Eleven Publishing

Important deadlines to Publication:

1. submission of the full paper: 25 July 2023
2. editor review: 26 July to 15 August 2023
3. comments by author: 16 August to 10 September 2023
4. linguistic review: 11 to 25 September 2023
5. submission of the final version: 5 October 2023

Határidő: 2023-03-01
A szerződési jog aktuális problémái - Grosschmid 85 - polgári jogi konferencia a 85 éve elhunyt jogtudós emlékére

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Jogtudományi Intézete 2023. november 16-17-én Grosschmid Béni emlékkonferenciát szervez Kolozsváron, amelyre szeretettel meghívjuk.

A kutatási eredmények bemutatására 20 perces magyar nyelvű előadás keretében van lehetőség.

Ph.D. hallgatók számára külön szekciót szervezünk.

Az előadások a szerződési jog általános vagy különös részéhez kapcsolódhatnak, elvárás, hogy aktuális, vitatott, egyszerre elméleti és gyakorlati jelentőségű kérdést mutassanak be.

A résztvevők számára a kolozsvári szállást és étkezést biztosítjuk (érkezés november 15, hazautazás november 18).

Jelentkezni az előadás címével és 4-5 soros absztraktjával a fegyveresi@kv.sapientia.ro e-mail címen lehet, 2023. április 17-ig. Az előadásokat az Erdélyi Jogélet (www.jogelet.ro) lektorált jogtudományi szaklapban közöljük.

A végleges kéziratok leadási határideje: 2023. december 1. A kéziratot a folyóirat honlapján található formai elvárások tiszteletben tartásával kell megszerkeszteni.

Határidő: 2023-04-17
III. Bűnügy-történeti konferencia

A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Jogtudományi Intézete meghirdeti a III. Bűnügy-történeti konferenciát.

A rendezvény első két kiadásának sikere meggyőzte a szervezőket arról, hogy ezt a közös munkát érdemes folytatni és ezt a rendezvény kétévente megszervezni.

Konferenciánk időpontja: 2023. október 13-a, péntek (érkezés október 12-én, hazautazás október 14-én).

Tematika: 19-21. századi, Kelet-Közép Európában elkövetett egyedi bűnesetek történettudományi, jogtörténeti, kriminalisztikai, pszichológiai, büntetőjogi, büntető-eljárásjogi és kriminológiai vizsgálata.

Konferenciánk azt a célkitűzést fogalmazta meg, hogy találkozási alkalmat teremt mindazoknak, akik bűnügy-történettel foglalkoznak.

A jelentkezéseket, illetve a 20 percesre tervezett előadások címét és rövid, 250-300 szavas összefoglalását 2023. április 15-ig a következő e-mail címre várjuk: fegyveresi (kukac) kv.sapientia.ro

A konferencia programját a beérkezett témajavaslatok alapján fogjuk összeállítani, fenntartva a válogatás jogát. Az absztraktok elfogadásáról 2023. május 15-ig értesítjük a jelentkezőket.

A résztvevők kolozsvári szállását és étkezését biztosítjuk (az utazási költségek kivételével). Publikálás végett a végleges, magyar nyelvű tanulmányokat a korábbiaktól eltérően a konferencia előtt, legkésőbb 2023. szeptember 15-ig kell leadni.

A konferencián bemutatott előadások az Erdélyi Jogélet című folyóirat tematikus (2023/2.) számában fognak megjelenni. Az I. Bűnügy-történeti konferencia előadásain alapuló tanulmánykötet online is elérhető, illetve a II. Bűnügy-történeti konferencia előadásait tartalmazó Erdélyi Jogélet 2021/3. lapszáma úgyszintén.

Konferenciánk helyszíne: Sapientia EMTE Jogtudományi Intézet, Kolozsvár, Tordai út 4.

Határidő: 2023-04-15
ELTE Law Journal

Az ELTE Law Journal szerkesztőbizottsága aktuális, elméleti és gyakorlati problémákat elemző, máshol még meg nem jelent, magas színvonalú tanulmányok szerzőinek munkáit várja a jogtudomány minden területéről.

Határidő: 2023-03-31
Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések
MTA Law Working Papers (2023/1)
Horváthy Balázs: A jogrendszer reagálóképessége és a külföldi beruházások ellenőrzése
Friss könyvek
Global Values and International Trade Law

Megjelent a Global Values and International Trade Law című szerkesztett kötet Nagy Csongor István, a Jogtudományi Intézet kutatóprofesszorának szerkesztésében.

A gazdasági érdekek és a normatív (nem kereskedelmi) értékek közötti kapcsolatot és kölcsönhatást vizsgálva, a kötet bemutatja, hogy a nem kereskedelmi értékek megjelenése és fejlődése a gazdasági érdekek és a normatív értékek közötti komplex dialektikus kölcsönhatáson alapul, és hogy ezek strukturális egymásrautaltsága figyelemre méltó fejlődést idézett elő a nemzetközi kereskedelemben. A kötet a nem kereskedelmi értékek és a kereskedelem viszonyát egy komplex dialektikus kapcsolatként írja le, amely nem pusztán értékvezérelt és nem is pusztán gazdasági érdekvezérelt. Szintetizáló megközelítéssel vizsgálja a nem kereskedelmi értékek megjelenését, funkcióját és szerepét a nemzetközi kereskedelemben, és feltárja ezek eredményeit és interakcióját a nemzetközi gazdasági kapcsolatokban. A kereskedelem nem kereskedelmi kérdéseit holisztikusan szemlélve, a könyv bemutatja, hogy a kereskedelem csak akkor tud zökkenőmentesen működni, ha normatív értékszabványok architektúrája keretezi, és a nemzetközi kereskedelem liberalizációja elérte azt a szintet, ahol a további kereskedelmi liberalizáció ezen az első pillantásra nem kereskedelmi jellegűnek tűnő területen is előrelépést igényel.

Szerző: Nagy Csongor István (szerk.)
Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások
Save the Date – Konferencia a nemzetközi szervezetek felelősségéről

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar Európa Központja az FK-134930. sz. OTKA kutatási projektje záróévében konferenciát szervez Pécsett 2023. április 28-án a nemzetközi szervezetek felelősségéről. A konferencia célja, hogy megvitassa a nemzetközi szervezetek felelősségről szóló tervezet (ARIO) érvényesülésének elméleti és gyakorlati problémáit, valamint más, a szervezetek felelősségéhez közvetlenül kapcsolódó nemzetközi és uniós jogi kérdéseket.

A konferencia angol és magyar nyelvű szekciókban, online is követhető formában valósul meg a PTE ÁJK-n.

A részvétel regisztrációhoz között. Kérjük, regisztráljon az alábbi felületen: https://forms.office.com/e/g34VDdvDfE

Időpont: 2023-04-28 09:00
Helyszín: PTE ÁJK - Pécs, 48-as tér 1.
Büntetőjog és mesterséges intelligencia - tudományos ülés

A Pécsi Akadémiai Bizottság (PAB) IX. Gazdaság- és Jogtudományok Szakbizottsága Bűnügyi Tudományok Munkabizottsága tisztelettel meghívja Önt és munkatársait Büntetőjog és mesterséges intelligencia című tudományos ülésére.

Az ülés időpontja: 2023. április 13 (csütörtök) 17.00 óra

Az ülés helye: PAB Székház (Pécs, Jurisics M. u. 44.)

Az ülés programja: A vitaindító büntető jogász előadó és témája: Nagy Zoltán a PTE Állam- és Jogtudományi Kar Büntetőjogi Tanszék és az NKE Rendészettudományi Kar Bűnügyi, Gazdaságvédelmi, Kiber Bűnözés Elleni Tanszék egyetemi docense. „A mesterséges intelligencia a jogalkalmazásban.”

A társelőadó és témája: Feldmann Ádám a PTE Általános Orvostudományi Kar Magatartástudományi Intézet és az Óbudai Egyetem, Neumann János Informatikai Kar, Biomatika és Alkalmazott Mesterséges Intelligencia Intézet, egyetemi adjunktusa. „Nagy nyelvmodellek gyakorlati felhasználási lehetőségei jogi területen, példákkal illusztrálva.”

Felkért hozzászóló: Herke Csongor DSc. a PTE Állam- és Jogtudományi Kar Büntető és Polgári Eljárásjogi Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.

Egyéb hozzászólások, vita, majd azok zárása.

A téma interdiszciplináris jellegére tekintettel várjuk az összes tudományág (egyetemi kar) oktatóit/ tudományos kutatóit, az érdeklődő jogalkalmazókat. 

Időpont: 2023-04-13 17:00
Helyszín: PAB Székház (Pécs, Jurisics M. u. 44.), hibrid
Budapest Comparative Law Lectures no 3
Jaakko Husa előadása
Időpont: 2023-03-30 10:00
Helyszín: Hibrid
Konferencia: "Választások a pandémia árnyékában: a poszt-Covid voksolások tapasztalatai a V4 régióban"
Időpont: 2023-03-30 12:00
Helyszín: Hibrid
Competition Law Scholars Forum Workshop
Időpont: 2023-04-21 10:00
Helyszín: Hibrid
Könyvbemuttató: “Certain questions of the external, internal and criminal investigations of criminal offences affecting the financial interests of the European Union”
Időpont: 2023-02-13 09:00
Helyszín: Országos Bírósági Hivatal
Hazai és külföldi álláshirdetések, ösztöndíjak
Felhívás kutatói pozíció betöltésére az emberkereskedelem elleni küzdelem tárgykörében

A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar, a Nemzetközi- és Európajogi Tanszék keretében működő Research Group on Combating Trafficking in Human Beings (Emberkereskedelem Elleni Küzdelem Kutatócsoport, a továbbiakban: Kutatócsoport) nemzetközi kutatócsoport kezdeményezésére pályázatot ír határozott idejű ki kutatói alkalmazásra.

A kutató feladata a részvétel a Kutatócsoport munkájában, különösen: irányított alapkutatási feladatok ellátása; tanulmányírásban való közreműködés angol nyelven; kutatási asszisztencia.

A kutatói feladatok ellátása határozott időre, 2023. április 1-től 2023. december 31-ig szól.

A kutató – megbízási szerződés alapján – összesen bruttó 900.000 Ft juttatásban részesül. Jelentkezést jogász vagy kriminológus felsőfokú végzettséggel rendelkező személy nyújthat be.

A jelentkezőnek legalább C1 szintű angol nyelvtudással kell rendelkeznie. A jelentkezésnek tartalmaznia kell: a jelentkező részletes szakmai önéletrajzát angol nyelven; a jelentkező publikációs listáját motivációs levelet (max. 1 oldal) angol nyelven,

A jelentkezéseket a mohay.agoston@ajk.pte.hu email címre, dr. Mohay Ágoston egyetemi docensnek, a kutatócsoport vezetőjének kell megküldeni. További információért szintén Mohay Ágoston kereshető.

A pályázatok benyújtásának határideje: 2023. március 1.

A kutatói megbízás a Holland Királyság budapesti nagykövetsége, Magyarország hágai nagykövetsége és a holland nemzeti rendőrség támogatásával valósul meg.

Státusz megnevezése: kutató
Jelentkezési határidő: 2023-03-01