Jogtudományi Hírlevél 2023/23. (2023. 12. 12.)

Tisztelt Kollégák!

Ez az idei utolsó Jogtudományi Hírlevél, a következővel 2024. január 2-án jelentkezünk.

Kellemes ünnepeket és sikeres új évet kívánunk a HUN-REN Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézetének minden dolgozója nevében!

Szontagh Veronika

a Jogtudományi Hírlevél szerkesztője és

Gárdos Bálint

kutatási asszisztens

Tartalom
Call for papers

Vulnerable Groups in the Digital World - Consumer protection, finances and e-platforms examined

Special issue of the Journal of Gender-Based Violence: Vicarious trauma prevention for gender-based violence researchers

Jogtudományi alapkutatások című intézeti monográfiasorozat, 2023

Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések

JTI Blog (2023/15)

Friss könyvek

Magyarázat az Európai Unió jogáról

Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások

A jogtudomány sajátosságai 2023 – 15 éves a győri Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola

Hazai és külföldi álláshirdetések, ösztöndíjak

Partners in Crime: Understanding Peer Offending through Virtual Reality

Call for papers
Vulnerable Groups in the Digital World - Consumer protection, finances and e-platforms examined

A Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara és a Tech-Augmented Legal Environment (TALE) kutatócsoport a Magyar Tudományos Akadémia IX. Osztálya Civilisztikai Albizottságával együttműködésben tisztelettel invitálja Önt következő konferenciájára. Részletek a tovább gombra kattintva érhetőek el.

The Széchenyi István University Faculty of Law and Political Sciences in cooperation with the Tech-Augmented Legal Environment (TALE) Research Group and the Civil Law Subcommittee of the Hungarian Academy of Sciences, Section IX, cordially invite you to their next conference. For more information, click on Tovább button.

A digitalizáció kihívásai közül a legújabb konferenciánkon a kiszolgáltatott csoportokra helyezzük a hangsúlyt: milyen esélyei vannak a 21. században a fiataloknak, az időseknek, a kevésbé felkészült fogyasztóknak az összetett, olykor láthatatlan struktúrák megértésére? A metaverzum épül vagy leépül? A digitális bankolás a jövő, vagy a szaporodó katasztrófahelyzetek (elsősorban a háborús körülmények) visszaterelnek bennünket a készpénz felé? Esetleg a kriptoeszközök jelentik a megoldást? A szociális média felületein terjedő fake news áradatban honnan szerezzünk megbízható információt? Érhet-e kibertámadás egy magánszemélyt, vagy ettől csak az államnak és a gazdasági szereplőknek kell tartaniuk? Egy 21. századi fogyasztó hány ezer oldal általános szerződési feltételt kellene, hogy elolvasson, ha felelős döntéseket akar hozni?

A konferencia célja, hogy a fenti kérdésekre igyekezzen választ találni, de legalábbis megfogalmazni a jogalkotóval szembeni elvárásokat, hogy a kiszolgáltatott csoportok nagyobb biztonságban érezhessék magukat a szép új digitális világban. A klasszikus tudományági struktúráktól szándékosan elszakadva várjuk nem csak a jogtudomány, hanem a társadalom- és gazdaságtudomány, valamint az informatikai és egyéb mérnöki tudományok minden olyan képviselőjét is, akinek bemutatásra érdemes tudományos vagy gyakorlati tapasztalata a digitális szolgáltatások, pénzügyek és/vagy a fogyasztóvédelem digitális kihívásai körében.

A konferencia időpontja: 2024. február 22.

Helyszíne: Széchenyi István Egyetem Jogi Kar épülete, Győr, Áldozat utca 12.
 

A konferencián elsősorban, de nem kizárólagosan érintett témák:

1. szekció: Pénzügyi tudatosság és kihívások a 21. században – ebbe a szekcióba várjuk mindazok jelentkezését, akik a digitalizáció és pénzügyi terület kapcsolatának bármely aspektusát kutatják (például: kriptoügyletek, digitális banki szolgáltatások, pénzügyi fogyasztóvédelem, határon átnyúló pénzügyi jogviták, az Európai Unió legújabb pénzügyi jogalkotási termékei és esetjoga).
2. szekció: A fogyasztóvédelem új kihívásai – ebbe a szekcióba várjuk mindazok jelentkezését, akik a 2024. január 1-vel hatályba lépő új fogyasztóvédelmi szabályok bármelyikével kapcsolatban kutatási eredményekkel rendelkeznek, vagy általában a hazai és nemzetközi fogyasztóvédelmi trendek, kihívások közül foglalkoznak valamely kérdéssel, elsősorban de nem kizárólag a digitalizációval összefüggő kihívásokkal, alternatív vitarendezési irányokkal.
3. szekció: Digitális szolgáltatások és kihívásaik – ebbe a szekcióba várjuk mindazok jelentkezését, akik az Európai Unió által elfogadott DMA és DSA szabályozás bármely aspektusával kapcsolatban kutatási eredményekkel rendelkeznek. A szekció várja a kiberbiztonság és általában a digitális szolgáltatásokban és platformokban jelentkező kihívások szakértőit is, valamint a téma gyakorló szakembereit esettanulmányok bemutatására, szakmai tapasztalatcserére.
4. szekció: Információ, dezinformáció és társadalmi „kiégés” – ebbe a szekcióba várjuk mindazok jelentkezését, akik az információs társadalomban eligazodni kívánó (de nem tudó?) állampolgárok, gazdasági társaságok némileg kilátástalan helyzetével kapcsolatban rendelkeznek kutatási eredményekkel. A szekció a GDPR és AI-szabályozás aktuális kérdésein túl a fake news, mesterségesen generált tartalmak és a mindenre hatással lévő social mediajelenségre és az ezekkel kapcsolatos elméleti és gyakorlati kérdésekre kíván reflektálni.

Határidő: 2024-01-30
Special issue of the Journal of Gender-Based Violence: Vicarious trauma prevention for gender-based violence researchers
This special issue will highlight research and strategies for researcher and student training to identify and address vicarious trauma throughout the research process. As the field of gender-based violence (GBV) research expands, so does the number of researchers and graduate students exposed to vicarious trauma. Doing research on trauma often includes learning about survivors’ experiences, which can have a cumulative effect on researchers. Vicarious trauma can result from engagement with survivors, victims’ loved ones, perpetrators, and the institutions charged with responding to violence and abuse. In addition, many GBV researchers have lived experience which may affect the experience of vicarious trauma. This special issue will build the knowledge base on vicarious trauma prevention to better address vicarious trauma for emerging and experienced researchers.
Határidő: 2024-02-01
Jogtudományi alapkutatások című intézeti monográfiasorozat, 2023
A Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete elektronikus monográfiasorozatának szerkesztőbizottsága felhívást intéz a jogtudomány művelőihez alapkutatások eredeti eredményeit tartalmazó magyar nyelvű tudományos monográfia kéziratának (vagy első körben két mintafejezetének) benyújtására. A mű elektronikus formátumban történő elkészítését a Jogtudományi Intézet vállalja. Az elkészült e-könyv az intézet honlapjáról szabadon letölthető, továbbá az intézet a könyv nyom­tatott formátumú megjelenését is finanszírozza korlátozott példányszámban. A művet az intézet partneradatbázisaiban, a könyvről készült recenziót az Állam- és Jogtudomány folyóirat­ban helyezzük el, valamint könyvbemutatót is rendezünk a kötethez. A pályázati határidő: a már elkészült teljes kézirat vagy a két mintafejezet, továbbá a 2. pont szerinti mellékletek benyújtásának határideje: 2024. január 15.
Határidő: 2024-01-15
Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések
JTI Blog (2023/15)
Vadász Vanda: A COVID-19 hatása a kulturális közegre
Friss könyvek
Magyarázat az Európai Unió jogáról
Előrendelhető intézetünk munkatársai, Várnay Ernő és Papp Mónika által írt Magyarázat az Európai Unió jogáról c. kiadvány amely az ötödik, átdolgozott kiadása a szerzők által írt „Az Európai Unió joga” című könyvnek. A terjedelmes mű, első kiadása (2001) óta az Uniós jog – intézmény- és jogrendszer, a belső piac joga és a versenyjog – meghatározó referencia kötetévé vált, amelyet joghallgatók, gyakorló jogászok és a jogtudomány művelői egyaránt haszonnal forgattak. A jelen kiadás, a Magyarázat az Európai Unió jogáról némileg más formában, immár jogszabálymagyarázatként, de a régi tartalmi megközelítéssel – jogszabályszövegek, esetjog, szakirodalom – jelenik meg, amellett, hogy az új fejleményekre is reflektál, a magyar vonatkozások széles skáláját nyújtja. A Magyarázat alapos és könnyen érthető betekintést nyújt az Európai Unió jogrendszerébe. A Magyarázat részletesen bemutatja az Európai Unió fejlődését, az európai integráció történetét, és az Európai Unió intézményeit, amelyek a döntéshozatal folyamatában kulcsszerepet játszanak. A magyarázat átfogóan tárgyalja az uniós jogforrásokat, a jogalkotási folyamatokat, az uniós jog közvetlen hatályát, az uniós jog elsőbbségének elvét, a kötelezettségszegési eljárást, az előzetes döntéshozatali eljárást és az uniós jogi aktusok bírósági felülvizsgálatát, valamint az uniós polgárság fogalmát és jogait. A Magyarázat utolsó fejezetei a belső piac jogát és az EU versenypolitikáját és versenyjogát ismertetik.
Szerző: Várnay Ernő és Papp Mónika
Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások
A jogtudomány sajátosságai 2023 – 15 éves a győri Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola
Időpont: 2023-12-08 09:55
Helyszín: Google meet https://meet.google.com/sro-wgge-bmf
Hazai és külföldi álláshirdetések, ösztöndíjak
Partners in Crime: Understanding Peer Offending through Virtual Reality
The Department of Criminology at the Max Planck Institute for the Study of Crime, Security and Law, in Freiburg, Germany (Director: Professor Jean-Louis van Gelder) is seeking to recruit a PhD Position (f/m/div), Partners in Crime: Understanding Peer Offending through Virtual Reality. The influence of peers is one of the most important drivers of juvenile delinquency. Several decades of research have taught us that having delinquent friends increases the risk of becoming delinquent oneself and that spending time with delinquent peers increases the likelihood of committing crimes of one’s own. These findings hold true across cultures, contexts, and research methods. However, prior research has principally relied on introspective and retrospective research methods, such as surveys, interviews, and panel studies. Exactly how peers influence each other, i.e., what happens at the moment of decision-making, is less well understood. The Partners in Crime research program aims to address this research gap leveraging the power of VR and study peer effects in real-time in virtual environments. Research for the program will be conducted in our VR research facility: MAXLab Freiburg https://csl.mpg.de/en/maxlab).
Státusz megnevezése: PhD Position (f/m/div)
Jelentkezési határidő: 2024-01-15