Tartalom
Doktori viták, védések

Pődör Lea: A „könnyű eset” - „nehéz eset” természete a bírói döntéshozatalban – Jogelméleti megközelítés

Kelemen Roland: Kivételes hatalom elméleti és történeti rendszere, valamint gyakorlati megvalósulása az 1914 és 1922 közötti sajtószabályozás és sajtórendészet tükrében

Márki Dávid : A (büntető) igazságszolgáltatás nyilvánosságának alkotmányjogi vizsgálata, különös tekintettel a büntetőeljárás nyilvánossága és a sajtó kapcsolatából adódó alapjogi kollíziókra

Nagy Szabolcs: 1919-es „kommunista bűnperek” az Észak-Dunántúlon A Tanácsköztársaság vidéki szervei működésének és az azokkal kapcsolatos büntetőjogi felelősségre vonásnak egyes kérdései a helyi perek tükrében

Call for papers

„A mesterséges intelligencia jogi felelősségének vetületei”

Emlékkonferencia Irínyi József születésének kétszázadik évfordulójára

A mesterséges intelligencia és a jog

Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések

JTI Blog (2021/10)

MTA Law Working Papers (2021/5)

MTA Law Working Papers (2021/6)

Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások

Lupán Ernő emlékkonferencia: A romániai magyar jogi szaknyelv állapota és jövője

Elmélet és praktikum - hagyománytisztelet és modernitás

V. „Természetjog Napja” Konferencia

Doktori viták, védések
Pődör Lea: A „könnyű eset” - „nehéz eset” természete a bírói döntéshozatalban – Jogelméleti megközelítés

A Széchenyi István Egyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája ezúton tisztelettel meghívja Önt és munkatársait Pődör Lea: A „könnyű eset” - „nehéz eset” természete a bírói döntéshozatalban – Jogelméleti megközelítés című doktori (PhD) értekezésének védésére és nyilvános vitájára.

A védés időpontja: 2021. május 27. (csütörtök) 13:00 óra

A védés online formában kerül megrendezésre, a rendezvényhez a Google Meet rendszerében lehet csatlakozni a következő linken: meet.google.com/smd-dxbu-cno

Név: Pődör Lea
Időpont: 2021-05-27 13:00
Helyszín: Online
Kelemen Roland: Kivételes hatalom elméleti és történeti rendszere, valamint gyakorlati megvalósulása az 1914 és 1922 közötti sajtószabályozás és sajtórendészet tükrében

A Széchenyi István Egyetem Jogtörténeti Tanszéke és az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola ezúton tisztelettel meghívja Önt és munkatársait Kelemen Roland: Kivételes hatalom elméleti és történeti rendszere, valamint gyakorlati megvalósulása az 1914 és 1922 közötti sajtószabályozás és sajtórendészet tükrében című disszertáció-tervezetének munkahelyi vitájára.

A műhelyvita időpontja: 2021. június 8. (kedd) 14:00-tól

A munkahelyi vita online formában kerül megrendezésre, a rendezvényhez a Google Meet rendszerében lehet csatlakozni a következő linken: meet.google.com/zzu-zbop-xxp

Név: Kelemen Roland
Időpont: 2021-06-08 14:00
Helyszín: Online
Márki Dávid : A (büntető) igazságszolgáltatás nyilvánosságának alkotmányjogi vizsgálata, különös tekintettel a büntetőeljárás nyilvánossága és a sajtó kapcsolatából adódó alapjogi kollíziókra

Az SZTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája meghívja Önt Márki Dávid: A (büntető) igazságszolgáltatás nyilvánosságának alkotmányjogi vizsgálata, különös tekintettel a büntetőeljárás nyilvánossága és a sajtó kapcsolatából adódó alapjogi kollíziókra című doktori értekezésének műhelyvitájára.

A műhelyvita időpontja: 2021. június 9. (szerda) 14.30 óra

A műhelyvita helyszíne: online — Coospace BBB felületen,

Regisztráció: doktori.iskola@juris.u-szeged.hu

A műhelyvitára előkészített doktori értekezés megtekinthető az alábbi webcímen: http://www.juris.u-szeged.hu/doktori-iskola

Amennyiben az értekezésről véleményt kíván benyújtani, azt a Doktori Iskola címére (papíron) vagy e-mail címére (szkennelve) szíveskedjen megküldeni.

Név: Márki Dávid
Időpont: 2021-06-09 14:30
Helyszín: Online
Nagy Szabolcs: 1919-es „kommunista bűnperek” az Észak-Dunántúlon A Tanácsköztársaság vidéki szervei működésének és az azokkal kapcsolatos büntetőjogi felelősségre vonásnak egyes kérdései a helyi perek tükrében

A Széchenyi István Egyetem Jogtörténeti Tanszéke és az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola ezúton tisztelettel meghívja Önt és munkatársait Nagy Szabolcs: 1919-es „kommunista bűnperek” az Észak-Dunántúlon A Tanácsköztársaság vidéki szervei működésének és az azokkal kapcsolatos büntetőjogi felelősségre vonásnak egyes kérdései a helyi perek tükrében című disszertáció-tervezetének munkahelyi vitájára.

A műhelyvita időpontja: 2021. június 7. (hétfő) 14.00-tól

A munkahelyi vita online formában kerül megrendezésre, a rendezvényhez a Google Meet rendszerében lehet csatlakozni a következő linken: https://meet.google.com/aea-ecka-atn

Név: Nagy Szabolcs
Időpont: 2021-06-07 14:00
Helyszín: Online
Call for papers
„A mesterséges intelligencia jogi felelősségének vetületei”

A pályázat célja:

A mesterséges intelligencia jelentős hatást gyakorol társadalmunkra és életünk egyre több területén jelenik meg. Többek között önállóan köthet szerződéseket, beépül az autonóm járművek rendszerébe, használják az orvosi diagnosztika során, vagy akár bekapcsolódhat bírósági és közigazgatási döntéshozatalba is.

A mesterséges intelligencia különböző területeken történő használata során azonban számos kockázat merül fel a rendszer átláthatósága, az elszámoltathatósága és a döntések igazolhatósága kapcsán. A mesterséges intelligencia alkalmazása számtalan jogi kérdést vethet fel például a polgári jog, a termékfelelősség, az adatvédelem vagy a büntetőjog területén, szinte minden jogterület oldaláról vizsgálva. Az alapvető etikai és szabályozási kérdéseken túl különösen fontossá vált a mesterséges intelligenciához kapcsolódó jogi felelősségi és a kockázattelepítési konstrukciók kidolgozása. Sok esetben nem tisztázott ugyanis, hogy ki vonható jogi értelemben felelősségre: vajon maga a mesterséges intelligencia, vagy minden esetben egy természetes, vagy jogi személy mögöttes helytállása szükséges. Amennyiben az utóbbi megoldást választja a jogalkotó, kinek kell vállalnia a jogi felelősséget? A mesterséges intelligencia alapú eszköz üzembe helyezőjének? Vagy annak, akinek az érdekében a mesterséges intelligenciát alkalmazzák? Esetleg a szoftverfejlesztőknek?

Pályázati felhívásunkkal ezekre és hasonló dilemmákra szeretnénk ráirányítani a hallgatók figyelmét. A tárgyban folyó szakmai diskurzusnak kívánunk további lendületet és teret adni az új jogász generációk bevonásával.

Részvételi feltételek:

A pályázatra a magyarországi vagy külföldi, de magyar tannyelvű felsőoktatási intézmények alap-, mester- vagy osztatlan képzésében résztvevő, nappali tagozatos, aktív státuszú jogász hallgatók jelentkezhetnek bármely szakterületről. Egy pályaműnek több szerzője is lehet.

Határidő: 2021-09-30
Emlékkonferencia Irínyi József születésének kétszázadik évfordulójára

A Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete konferenciát szervez 2022. március 10-én Irínyi József (1822-1859) születésének kétszázadik évfordulója alkalmából.

A reformkor rendkívül eseménydús időszakának eredményeihez, a hazai polgári átalakulás előmozdításához nagyban hozzájárult Irinyi József, akinek emléket állít a konferencia születésének bicentenáriumán. Irinyi munkásságának a tudományos feldolgozottsága mégis erősen hiányos, utólagos társadalmi ismertsége pedig alig mérhető.

Irínyi rendkívül szerteágazó életművének legfontosabb mozzanatai jól ismertek. A nyugat-európai utazásairól szóló úti jegyzetei, első magyar házszabály javaslata, sajtótörvény tervezete, mely ugyancsak az első ilyen jellegű dokumentum volt a magyar történelemben, a reformkor jelentős közjogi és politikai publicisztikái az elmúlt években több kutatót foglalkoztattak. Irínyi azonban az ismert művein túl is rendkívül sokat alkotott, cikkei rendszeresen jelentek meg a korszak közéleti és szépirodalmi lapjaiban (Athenaeum, Szépirodalmi Lapok, Életképek, Társalkodó, Pesti Divatlap, Budapesti Hírlap, Országgyűlési Almanach, Pesti Napló, Budapesti Visszhang).

Konferenciánk célja az, hogy elősegítsük Irínyi József életútjának, életművének alaposabb feldolgozását, különös tekintettel az eddig kevesebb figyelemben részesített munkákra, korszakokra és dokumentumokra. A konferencia arra is lehetőséget ad, hogy tágabb összefüggésben, Irinyi munkáin keresztül dolgozzunk fel a reformkorral kapcsolatos ma is érdekfeszítő jogtörténeti kérdéseket, megvitassuk a korszakban kibontakozó, máig ható folyamatokat.

A legfeljebb 300 szó terjedelmű absztraktokat 2021. június 30-ig várjuk a szentgali-toth.boldizsar@tk.hu email címre. A szervezők 2021. július 31-ig értesítik a szerzőket az absztraktok befogadásáról. A jog- és társadalom, illetve bölcsészettudomány bármely területének művelőit szívesen várjuk. A konferencia előzetes várakozásaink szerint különösen jogtörténészek, társadalomtörténészek, eszmetörténészek és politológusok interdiszciplináris eszmecseréjének kíván teret adni.

A konferenciára benyújtott tanulmányokat egy Irínyi Józsefnek emléket állító kötetben kívánjuk közzétenni, a kiadvány megjelentetését a Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet támogatja. A tanulmányok leadásának határideje: 2022. május 31.

Határidő: 2021-06-30
A mesterséges intelligencia és a jog

A Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB) keretében felhívást intéz a tágan értelmezett jogtudomány valamennyi művelőjéhez a mesterséges intelligencia (MI) és a jog kapcsolatát vizsgáló magyar és angol nyelvű rövid cikkek és tanulmányok benyújtására.

A rövid cikkeket a Jogtudományi Intézet blogján, a tanulmányokat az MTA Law Working Papers műhelytanulmányok AI and Law Series sorozatában tesszük közé elektronikus formában.

Célunk, hogy a különböző jogterületek szemszögéből körbejárjuk, milyen szabályozási kihívásokat vet fel az MI térnyerése életünk ma már szinte valamennyi területén, hogyan kezelhetőek jogi fogalmakkal és más jogi eszközökkel azok a lehetőségek és kockázatok, amelyeket az új technológia hordoz magában. A legégetőbb problémák azonosítása és a jogi környezet bemutatása mellett immár megoldási alternatívák kidolgozására is törekszünk, hiszen sok esetben kevés az idő a fejlődéssel lépést tartó szabályozás kialakítására. Mindezt tesszük annak belátása mellett, hogy az alapkutatási kérdések időigényes kidolgozása elengedhetetlen a sikerhez, a szabad és biztonságos technológiai környezet kialakításához.

A felhívás ezekhez a célokhoz kíván hozzájárulni a kutatások ösztönzésével és az eredmények széles körű megismertetéséhez, láthatóságának növelésével. Mindenekelőtt elméleti és gyakorló jogászok írásműveit várjuk az MI és a jog témakörben, de örömmel vesszük a nem jogász kollégák hozzájárulását is a téma széleskörű feldolgozásához.

Határidő: 2021-08-01
Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések
JTI Blog (2021/10)
Körtvélyesi Zsolt: Kódolt egyenlőtlenségek? Diszkrimináció az algoritmusok korában
MTA Law Working Papers (2021/5)

Gárdos Péter: Gondolatok a szerződésátruházásról az Alkotmánybíróság határozata nyomán

MTA Law Working Papers (2021/6)
Gera Anna: Történeti alkotmányunk vívmányai az Alaptörvény speciális alkotmányos rendszerében
Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások
Lupán Ernő emlékkonferencia: A romániai magyar jogi szaknyelv állapota és jövője

2021. május 21, péntek

  • 17,00 Megnyitó: Megemlékezés Dr. Lupán Ernő egyetemi tanárra
  • 17,15 Nótári Tamás egyetemi tanár: Alapelvek és problémák a jogi szakfordítások területén: mennyire lehet bátor a fordító?
  • 17,30 Varga Attila egyetemi docens: Az alkotmányjog és a romániai magyar jogi szaknyelv: eredmények és problémák. Az alkotmányfordítás újrakiadása
  • 17,45 Sztranyiczki Szilárd egyetemi docens: A közigazgatási jog és a romániai magyar jogi szaknyelv: eredmények és problémák. A Közigazgatási törvénykönyv magyar fordításának problémái
  • 18,00 Kérdések

19,00 Vacsora

2021. május 22, szombat

  • 10,00 Veress Emőd egyetemi tanár: A polgári jogi intézmények eltérései, mint leküzdhető terminológiai akadályok
  • 10,15 Pál Előd egyetemi tanársegéd: A román Polgári törvénykönyv fordítása: tapasztalatok és fennálló problémák a harmadik kiadás lezárása előtt
  • 10,30 Fegyveresi Zsolt egyetemi adjunktus: Terminológiai problémák a társasági jogban és az üzleti szerződések vonatkozásában
  • 10,45 Kérdések

11,00 Kávészünet

  • 11,30 Bartis Előd egyetemi tanársegéd: Magyar nyelvű szerződéskötés lehetőségei Erdélyben
  • 11,45 Székely János egyetemi adjunktus: A román polgári eljárásjog magyar terminológiája: eredmények és problémák
  • 12,00 Nagy Csongor egyetemi tanár: Van-e esélye és értelme Erdélyben a magyar nyelvű választottbíráskodásnak?
  • 12,15 Kokoly Zsolt egyetemi adjunktus: Terminológiai problémák az EU-jogban
  • 12,30 Kérdések

13,00 Ebéd

  • 15,00 Kádár Hunor egyetemi adjunktus: A román Büntető törvénykönyv magyar fordítása: tapasztalatok és fennálló problémák a második kiadás lezárása előtt
  • 15,15 Vallasek Magdolna egyetemi adjunktus: A munkajog és a romániai magyar jogi szaknyelv: eredmények és problémák
  • 15,30 Kovács Bálint tudományos kutató, egyetemi tanársegéd: Az angolszász típusú jogok hatásai és terminológiai befogadásuk a román és a magyar jogban
  • 15,45 Bethlendi András egyetemi tanársegéd: A kisebbségi anyanyelvhasználat gyakorlata: mit tud ebben a Sapientia EMTE jogászképzése segíteni?
  • 16,00 Kérdések

16,15 Kávészünet

  • 17,00 Kerekasztal-beszélgetés: Mit kell tenni a romániai magyar jogi terminológia standardizálása és népszerűsítése érdekében? Mi legyen a párhuzamos magyar nyelvű jegyzetsorozatunk jövője? Hatékony-e a Sapientia eddig alkalmazott kétnyelvű oktatási modellje, szükséges-e ezt átalakítani, fejleszteni vagy finomhangolni? Van-e esélye az igazságszolgáltatásban történő anyanyelvhasználatnak? (Moderátor: Fazakas Zoltán József tudományos kutató, egyetemi tanársegéd)
Időpont: 2021-05-21 17:00
Helyszín: Olasztelek, Daniel-kastély
Elmélet és praktikum - hagyománytisztelet és modernitás

Minden kedves érdeklődőt ezúton tisztelettel meghívunk a Miskolci Egyetem Állam-és Jogtudományi Kar fennállásának 40. és Szladits Károly születésének 150. évfordulója alkalmából megrendezésre kerülő Jubileumi Konferenciára.

Időpont: 2021-06-04 10:00
Helyszín: Online
V. „Természetjog Napja” Konferencia

10.00 Ünnepélyes megnyitó, rektori köszöntő

I. SZEKCIÓ
10.15 Frivaldszky János: Aquinói Szent Tamás politika­ és kormányzáselméletéről
10.40 Kuminetz Géza: Az igazságosság fogalma a keresztény természetjogi gondolkodás mérlegén
11.05 Barcsi Tamás: A felébredt szív szólama – természetes erkölcsi rend és természetjog Dosztojevszkij műveiben
11.30 Könczöl Miklós: Közösség és méltányosság
11.55 Turgonyi Zoltán: Természetjogállam

12.20 Ebédszünet

II. SZEKCIÓ
13.00 Hámori Antal: A magánszemély kommunális adója és az igazságosság, a lehetetlent senkitől sem szabad követelni találkozása
13.25 Sándor István: Az adóparadicsomok múltja, jelene, jövője és erkölcsi megítélése
13.50 Veres Zoltán: Természetjogi aspektusok a kriptopénzek kapcsán
14.15 Paár Tamás: Metaetikai megközelítések, macintyre­i megoldások
14.40 Záró gondolatok

Időpont: 2021-05-27 10:00
Helyszín: Online