Tartalom
Call for papers

Felhívás kéziratok leadására a Jogtudományi alapkutatások című intézeti monográfiasorozathoz, 2021

Európa új utakon: a COVID-19 járvány és a Brexit társadalmi és jogi hatásai

Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések

JTI Blog (2021/3)

JTI Blog (2021/4)

Személyi hírek

Sulyok Katalin kapta a Hercegh Géza-díjat

Új egyetemi tanári kinevezések az ELTE ÁJK-n

Elhunyt Németh János professzor

Friss könyvek

Science and Judicial Reasoning

Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások

The Pandemic and the Law / A pandémia és a jog online international conference

Fifth Workshop on Intellectual Property Rights in Szeged

A TECHNOLÓGIAI FEJLŐDÉS JOGI KIHÍVÁSAI - ONLINE WORKSHOP

„Kriptoeszközök világa a jog és a gazdaság szemszögéből” on-line konferencia

A RÉSZVÉTELI ESZKÖZÖK ÚJ PERSPEKTÍVÁI ÉS ALKOTMÁNYJOGI ÖSSZEFÜGGÉSEIK (ELTE ÁJK)

EGY EURÓPAI FENNTARTHATÓ ALKOTMÁNYOS PLURALIZMUS FELÉ. AZ EJEB ÉS AZ ALKOTMÁNYBÍRÓSÁGOK (ELTE ÁJK)

A TÁRSADALMI VALÓSÁG TÜKRÖZŐDÉSE AZ ALAPJOGI DOGMATIKÁBAN (ELTE ÁJK)

Előadás: Tamás Molnár: “AI and Fundamental Rights: Public Perceptions, General Awareness and Selected Fundamental Rights Issues"

Műhelyvita: Szép Viktor: „The role of parliaments in EU sanctions policy”

További hírek

Videó: Pathways Between Social Science and Computational Social Science (eds. G. Péli, T. Rudas)

Videó: Mobilitás és integráció a magyar társadalomban. Integrációs mechanizmusok a magyar társadalomban

Videó: Boda Zsolt: Ki dönt? Kormányzási stílusok és közpolitikai változás Magyarországon 2002–2014

Videó: TK MILAB nyitókonferencia, 2. SZENZOR, IoT, TÁVKÖZLÉS

Videó: TK MILAB nyitókonferencia, 3. BIZTONSÁG

Call for papers
Felhívás kéziratok leadására a Jogtudományi alapkutatások című intézeti monográfiasorozathoz, 2021

A Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézete elektronikus monográfiasorozatának szerkesztőbizottsága felhívást intéz a jogtudomány művelőihez alapkutatások eredeti eredményeit tartalmazó magyar nyelvű tudományos monográfia kéziratának (vagy első körben két mintafejezetének) benyújtására.

A mű elektronikus formátumban történő elkészítését a Jogtudományi Intézet vállalja. Az elkészült e-könyv az intézet honlapjáról szabadon letölthető, továbbá az intézet a könyv nyomtatott formátumú megjelenését is finanszírozza korlátozott példányszámban. A művet az intézet partneradatbázisaiban, a könyvről készült recenziót az Állam- és Jogtudomány folyóiratban helyezzük el, valamint könyvbemutatót is rendezünk a kötethez.

A benyújtott kéziratok lektorálási folyamaton mennek keresztül, amely két körből áll. A szerkesztőbizottság első körben dönt a közlésre benyújtott kéziratok anonim lektorálásra való befogadásáról vagy elutasításáról. Amennyiben a művet befogadja, akkor továbbítja két anonim bírálónak. Az anonim bírálatok alapján a szerkesztőbizottság dönt arról, hogy az adott évben melyik kézirat megjelentetését vállalja az intézet.

Határidő: 2021-09-30
Európa új utakon: a COVID-19 járvány és a Brexit társadalmi és jogi hatásai

A Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Doktori Iskolája tematikus konferenciát szervez jogász, valamint a kapcsolódó társadalomtudományi doktori képzésben résztvevó doktori hallgatók részére.

Jelentkezés: 2021. április 5. napjáig, elektronikus úton, a Doktori Iskola honlapján (http://www.juris.u-szeged.hu/doktori-iskola) elérhető űrlap kitöltésével és az előadás maximum 3000 leütés terjedelmű - absztraktjának egyidejű feltöltésével.

Absztrakt: előnyben részesülnek azok a témajavaslatok, melyek szorosan kapcsolódnak a témakiíráshoz. Az előadások nyelve magyar vagy angol, tervezett időtartama max. 15 perc, amelyet 10 perces szakmai vita követ.

Publikálás: a konferencián elhangzott előadások szerkesztett változatának publikálására lehetőség nyílik a Doktori Iskola konferencia-kiadványában. Az előadások szerkesztett változatának leadási határideje: 2021. május 31, Konferencián történó részvétel nélkül publikációs lehetőséget nem biztosítunk!

A konferenciával kapcsolatban felmerülő további kérdések esetén az alábbi e-mail címen állunk rendelkezésre: doktori.iskola@juris.u-szeged.hu

Határidő: 2021-04-05
Folyóiratok, working paperek és blogbejegyzések
JTI Blog (2021/3)
Szentgáli-Tóth Boldizsár: Péntek esti interdiszciplináris vita a robotok jogairól: a mesterséges intelligenciák jogalanyisága különböző jogágak szempontjából
JTI Blog (2021/4)
Rácz Lilla: A veszélyhelyzet első kihirdetésének évfordulójára: 365 nap rövid veszélyhelyzeti kronológiája
Személyi hírek
Sulyok Katalin kapta a Hercegh Géza-díjat

Sulyok Katalin, az ELTE ÁJK Nemzetközi Jogi Tanszékének adjunktusa kapta a Herczegh Géza Nemzetközi Jogi Emlékérem Alapítvány díját és ösztöndíját.

Új egyetemi tanári kinevezések az ELTE ÁJK-n

Kurucz Mihályt és Sándor Istvánt 2021. március 1. napjával egyetemi tanárrá nevezte ki a köztársasági elnök.

Elhunyt Németh János professzor

Prof. Dr. Németh János, jogászok generációit oktató egyetemi tanár, Karunk szeretett és nagyra becsült vezető oktatója, a Polgári Eljárásjogi Tanszék korábbi vezetője, Egyetemünk volt rektorhelyettese, az Alkotmánybíróság volt elnöke életének 88., boldog házasságának 62. évében, szerető családja, mindig hálás tanítványai és szakmai pályáját kísérő kollégái bánatára ma, 2021. március 1-jén hajnalban csendben elhunyt.

Friss könyvek
Science and Judicial Reasoning

Megjelent a Cambridge University Press kiadásában Sulyok Katalin, az ELTE ÁJK Nemzetközi Jogi Tanszék adjunktusának könyve „Science and Judicial Reasoning” címmel, James Crawford és Xue Hanqin a hágai Nemzetközi Bíróság bíráinak ajánlásával.

Szerző: Sulyok Katalin
Konferenciák, workshopok, könyvbemutatók, előadások
The Pandemic and the Law / A pandémia és a jog online international conference
A Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara nemzetközi konferenciát szervez a járványhelyzet jogi problémáiról és feladatairól. A konferencia célja az, hogy a pécsi jogi kar oktatói, valamint a külföldi partneregyetemek előadói bemutassák az elmúlt egy év kutatási eredményeit, a jogtudomány reakcióit a kialakult pandémiás helyzetre. Az online szervezett konferencia 2021. április 8-án kerül megrendezésre, melynek délelőtti programja angol nyelvű lesz, ekkor olyan izgalmas nemzetközi témák kerülnek megvitatásra, mint a személyek szabad mozgásának vagy a véleménynyilvánítás szabadságának a pandémiával kapcsolatos korlátozásai, illetve az EU belső határainak értelmezése világjárvány idején. A nemzetközi blokkban szerepel még a kisebbségi jogok érvényesítése, valamint a központi banki intézkedések. A délután folyamán a magyar vonatkozású témák kerülnek előtérbe, úgymint a büntetőeljárás változásai, a közpénzügyek és társadalombiztosítási jogi témák. Szó lesz arról is, hogy vajon utolsó pillanatban vagyunk-e, szükséges-e jogi eszközökkel az élhető környezet problémájához nyúlni. A konferencia iránt érdeklődők a dekan@ajk.pte.hu címre megküldött e-maillel regisztrálhatnak április 6-ig.
Időpont: 2021-04-08 09:00
Helyszín: Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
Fifth Workshop on Intellectual Property Rights in Szeged

A Szegedi Tudományegyetem és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem együttműködésében 2021. április 19-20. napokon, a délutáni órákban (14-19 óra között) angol nyelvű, nemzetközi konferencia kerül megrendezésre. 

A rendezvény két keynote előadója: Maciej Szpunar, az Európai Unió Bíróságának első főtanácsnoka, és Estelle Derclaye, a Nottinghami Egyetem professzora.

Rajtuk kívül hat panelben közel 40 magyar és nemzetközi előadótól hallhatunk még többek között európai uniós szerzői jogi kérdésekről avagy a mesterséges intelligencia kihívásairól.

A rendezvény programja itt érhető el: https://wips.copy21.com A programra való regisztráció érdekében szíveskedjenek egy emailt küldeni Dr. Mezei Péter társszervező részére a mezei.peter@szte.hu email címre, a pontos szervezeti affiliációjuk megjelölésével. A program a Zoom alkalmazás segítségével kerül megszervezésre.

Időpont: 2021-04-19 14:00
Helyszín: Zoom
A TECHNOLÓGIAI FEJLŐDÉS JOGI KIHÍVÁSAI - ONLINE WORKSHOP
A 2021-es év a technológiai fejlődés jogi kihívásainak kutatásáról fog szólni a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán. A projekt több ütemben, számos rendezvényen fogja feltárni a kutatás eredményeit, novemberben pedig egy összefoglaló kiadvány is kiadásra kerül a tapasztalatokról. A pécsi jogi kar egy valódi 21. századi intézmény kutatási témákban, oktatásban és megjelenésben egyaránt. Nagyon fontos, hogy a gyorsan változó környezethez alkalmazkodni tudjon a társadalom, így a jogi szabályozás is, amely folyamat nem mentes a kihívásoktól. A projekt nyitó workshopja 2021.03.29-én kerül megrendezésre, melyen olyan érdekes témák kutatási eredményeiről számolnak be a pécsi jogi kar oktatói, mint az energiaipari fogyasztókat érintő technológiai változások szabályozása, a „Super City” Projekt, azaz a városok közigazgatás-fejlesztésének jogi szabályai. Fontos gazdaságpolitikai téma is szóba kerül, mint a digitális jegybank pénz. Az előadások között megtalálható lesz a járványügyi védekezéshez kapcsolódó adatvédelmi problémakör nemzetközi kitekintésű kutatása is, valamint nem maradhatnak ki olyan fontos, a technológiai fejlődés által generált témák sem, mint a mesterséges intelligencia, a hulladékgazdálkodás, vagy a közösségi média. A workshop iránt érdeklődők a dekan@ajk.pte.hu címre megküldött e-maillel regisztrálhatnak március 22-ig.
Időpont: 2021-03-29 13:00
Helyszín: Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
„Kriptoeszközök világa a jog és a gazdaság szemszögéből” on-line konferencia
Szeretettel várjuk a jogász és közgazdász szakma képviselőit, egyetemi oktatóit, kutatóit, a témában jártas gazdasági szakembereket, végül, de nem utolsó sorban pedig az alapszakos, mesterszakos és doktori képzésben részt vevő hallgatókat. Célunk, hogy a technológiai innováció ezen területének kihívásait behatóbban megismerjük. https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fteams.microsoft.com%2Fl%2Fteam%2F19%253a70cbecbeae1646979c28fed428d3eae9%2540thread.tacv2%2Fconversations%3FgroupId%3D018563b9-a485-40d8-bd89-ed653cab16c1%26tenantId%3D570702d4-0107-4a39-a9d5-747f8b97ae91%26fbclid%3DIwAR2gXYwIOe4ODGaEh3IYbdz1NcFvHbyPLZnWKWIEnFl9AQeJNClZjT-cPzU&h=AT2j2GCKv-FuJyRLlGg5HAiExIgWs9UI5036skBQxiAfQVzC_QfFOGNaSus5h0M7dWhKZcuAj_Sl5doZadpgoRNCpi6YTMP1Z6hihsjs_O9aFf3hiB6rs-FmxCP87khF_GVS8g
Időpont: 2021-03-19 09:00
Helyszín: Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar
A RÉSZVÉTELI ESZKÖZÖK ÚJ PERSPEKTÍVÁI ÉS ALKOTMÁNYJOGI ÖSSZEFÜGGÉSEIK (ELTE ÁJK)
Az ELTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszéke tudományos műhelyvitát rendez Milánkovich András „A részvételi eszközök új perspektívái és alkotmányjogi összefüggéseik” című kéziratáról.
Időpont: 2021-06-01 16:00
Helyszín: online
EGY EURÓPAI FENNTARTHATÓ ALKOTMÁNYOS PLURALIZMUS FELÉ. AZ EJEB ÉS AZ ALKOTMÁNYBÍRÓSÁGOK (ELTE ÁJK)
Az ELTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszéke – a Nemzetközi Jogi Tanszékkel együttműködésben – tudományos műhelyvitát rendez Davide Paris (University of Foggia) „Towards a sustainable constitutional pluralism in Europe. Constitutional courts and the European Court of Human Rights.” című tanulmányáról.
Időpont: 2021-05-04 16:00
Helyszín: online
A TÁRSADALMI VALÓSÁG TÜKRÖZŐDÉSE AZ ALAPJOGI DOGMATIKÁBAN (ELTE ÁJK)
Az ELTE ÁJK Alkotmányjogi Tanszéke tudományos műhelyvitát rendez Pásztor Emese és Somody Bernadette „A társadalmi valóság tükröződése az alapjogi dogmatikában” című kéziratáról.
Időpont: 2021-04-06 16:00
Helyszín: online
Előadás: Tamás Molnár: “AI and Fundamental Rights: Public Perceptions, General Awareness and Selected Fundamental Rights Issues"

A Társadalomtudományi Kutatóközpont „A mesterséges intelligencia jogi környezetének kihívásai” MILAB részprojekt keretében több hónapos, különböző jogágakat és tudományterületeket megmozgató programsorozatot tart. A sorozat célja, hogy elősegítse a mesterséges intelligencia (MI) és a jog kapcsolatát érintő szakmai és tudományos diskurzust, valamint az ismeretterjesztést mind a hazai, mind a nemzetközi színtéren. Kérjük, részvételi szándékát előzetesen jelezze Hungler Sárának.

Időpont: 2021-03-25 10:00
Helyszín: Online
Műhelyvita: Szép Viktor: „The role of parliaments in EU sanctions policy”

"A Lisszaboni Szerződés hatálybalépését követően a szakirodalom egyre gyakrabban foglalkozik a parlamentek szerepével az EU külpolitikájában. Az ilyen jellegű kutatások elterjedése kevésbé meglepő, ha figyelembe vesszük az Európai Parlament megnövekedett szerepét az EU külkapcsolataiban, s különösképp a közös kereskedelempolitikában. Ugyanakkor a kutatók eddig egyáltalán nem vizsgálták, hogy a parlamenteknek milyen szerepe lehet a közös szankciós politikában, miközben az Unió egyre gyakrabban alkalmaz korlátozó intézkedéseket kül- és biztonságpolitikai célok elérése érdekében. Ez a kutatás azáltal pótolja ezt a hiányt a szakirodalomban, hogy empirikusan feltérképezi a parlamentek korábban végzett tevékenységeit a szankciós politika területén."

Felkért hozzászóló: Varju Márton tudományos főmunkatárs.

Időpont: 2021-03-18 10:00
Helyszín: Online
További hírek
Videó: Pathways Between Social Science and Computational Social Science (eds. G. Péli, T. Rudas)
Videó: Mobilitás és integráció a magyar társadalomban. Integrációs mechanizmusok a magyar társadalomban
Videó: Boda Zsolt: Ki dönt? Kormányzási stílusok és közpolitikai változás Magyarországon 2002–2014
Videó: TK MILAB nyitókonferencia, 2. SZENZOR, IoT, TÁVKÖZLÉS
Videó: TK MILAB nyitókonferencia, 3. BIZTONSÁG